Hírek
2020. Október 21. 05:00, szerda |
Külföld
Forrás: Sárközy Júlia, az MTI tudósítója jelenti - fotó:MTI/EPA/Maurizio Brambatti
A járványok és háborúk áldozataiért imádkozott, és békét sürgetett Ferenc pápa
A járványok és háborúk áldozataiért imádkozva sürgetett összefogást és békét a világban Ferenc pápa a nagy vallások képviselőivel a római Capitolium-dombon kedd délután kezdődött találkozón.
A Ferenc pápa által meghirdetett nemzetközi vallási találkozó a Senki sem üdvözül egyedül - Béke és Testvériség címet kapta.
Az esemény kezdetén a vallási vezetők külön imádkoztak. Ferenc pápa a Capitolium-dombon található Ara Coeli-templomban Bartholomaiosz ökumenikus pátriárkával, valamint Heinrich Bedford-Strohm bajor evangélikus tartományi püspökkel.
A járvány kezdete óta most először Ferenc pápa szájmaszkot viselve vezette az egyházi szertartást. Bartholomaiosz pátriárka kijelentette: azért imádkoznak, hogy a járványtól és háborúktól sújtott világ békére és reményre találjon a vallások és emberek közötti testvériség jegyében.
"A pandémia nem csak testben, lélekben is beteggé teszi az egymástól még inkább eltávolodó embereket. A gyógyulás útját a testvériség képviseli, és ebben az egyházak mutathatnak utat" - jelentette ki Heinrich Bedford-Strohm. Az evangélikus püspök feltette a kérdést, mit tenne a mai emberiség, ha Krisztus várna segítségre a görög szigeteket menekülttáboraiban.
Ferenc pápa hangoztatta, a személyes, társadalmi nemzetközi, környezetvédelmi problémáknak ugyanaz a forrása, vagyis, hogy emberek, a nemzetek csak saját magukra gondolnak, kizárólag egyéni érdekeiket tartják szem előtt, a többi nem számít. "Nagyon emberi ösztön, de nem a helyes út" - mondta a katolikus egyházfő.
Kijelentette, a keresztre feszített Krisztus sokak számára "selejt" , mivel az "én kultuszát" dicsőítő emberek csodatevő, hatalmat és erőt mutató látványos beavatkozásra vágynak. A másik iránti közöny nem ad üdvözlést, senki nem mentheti meg magát egyedül - mondta a pápa.
A keresztény vallási vezetők békéért imádkoztak Afganisztánban, az erőszak végét sürgették Közép-Amerikában, a feszültség befejezését és a párbeszédet Fehéroroszországban, megbékélést Burundiban, a terrorizmus és a keresztények üldözése leállítását Burkina Fasóban, béketárgyalásokért imádkoztak Kolumbiában, békéért a Kongói Demokratikus Köztársaságban, a feszültség befejezéséért a koreai félszigeten, békéért Irakban, India és Pakisztán között a feszültség oldásáért. Stabilitást és békés együttélést kértek Libanonban, Líbiában, Maliban, Mexikóban a drogkereskedelem teremtette erőszak leállítását, békét Észak-Mozambikban, Nigériában, a Közép-Afrikai Köztársaságban, Szomáliában, Dél-Szudánban, Szíriában, valamint a kaukázusi konfliktus befejezését. Békéért és megbékélésért imádkoztak Ukrajnában, Venezuelában, Jemenben és a Szentföldön. Imát mondtak a közel-keleten és a világ más részén elrabolt személyekért. A kormányzókat a párbeszéd és a béke útjának követésére kérték, a járvány betegeiért és a szegényekért imádkoztak. Az ima végén megszólaltak Róma templomharangjai.
Ezt követően a világvallások képviselői a Capitolium terén, Marcus Aurelius lovagszobránál találkoznak egymással: többek között jelen van Haim Korsia francia főrabbi, Mohamed Abdel Szalam az Emberi Testvériség Legfőbb Bizottsága titkára, ami az Egyesült Arab Emírségekben működő al-Azhar szunnita központban létrehozott vallásközi intézmény, valamint Shoten Minegishi a japán soto zen buddhizmus és Karmaljit Singh Dillon az indiai szikh vallási közösség vezetője. Beszédeikhez Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke videó-üzenettel csatlakozik.
A beszédek végén egy perces csenddel emlékeznek meg a pandémiák és háborúk áldozatairól. Felolvassák közös békeüzenetüket, mely a 2020-as római felhívás címet kapta. Ennek szövegét gyerekek nyújtják át a jelenlevőknek, köztük Sergio Mattarella olasz köztársasági elnöknek. Majd a résztvevők meggyújtják a béke gyertyáját.
A Szent Egyed közösség által szervezett találkozó az 1986-ban II. János Pál pápa által Assisi városából indított nemzetközi békeimák sorozatában a harmincnegyedik volt.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 22. 07:59, kedd | Külföld
A Szent Péter teret díszítő virágokat egyházi intézmények és idősotthonok kapják meg
A Szent Péter teret az ünnepek alatt díszítő több mint ötvenezer virágot húsvét után egyházi intézményeknek és idősotthonoknak ajándékozzák
2025. Április 21. 10:50, hétfő | Külföld
Húsvét hétfőn reggel elhunyt Ferenc pápa
A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetője 88 éves korában hunyt el. A pápa halálhírét Kevin Farrell bíboros jelentette be a Vatikán televíziós csatornáján.
2025. Április 21. 08:52, hétfő | Külföld
Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen tiltakozva szombaton.
2025. Április 20. 09:11, vasárnap | Külföld
Ferenc pápa a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában
Ferenc pápa kerekesszékben ülve megjelent a Szent Péter-bazilikában, és a főoltárnál imádkozott a nagyszombat esti virrasztás szertartása előtt.