Városlista
2025. május 8, csütörtök - Mihály

Hírek

2020. Május 01. 06:18, péntek | Belföld
Forrás: mti/illusztráció: pixabay

Lecsillapodott az utazások lemondási hulláma

Lecsillapodott az utazások lemondási hulláma

Lecsillapodott az utazások húsvét előtti időszakban tapasztalt lemondási hulláma, az utasok kivárnak - mondta Molnár Judit, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének (MUISZ) elnöke az MTI érdeklődésére csütörtökön.

A magyarországi irodák a nyári és őszi időszakra 40 ezer főt is meghaladó foglalási állománnyal rendelkeznek. Érezhető, hogy aki eddig nem mondta le utazását, az reménykedik a helyzet normalizálódásában, döntésével még kivár, azt az éppen aktuális helyzettől teszi majd függővé - mondta.

Kitért arra, hogy az utazási irodák változatlanul nincsenek könnyű helyzetben. Az utasok befizetett pénzét az irodák továbbfizették a szolgáltatásokat közvetlenül nyújtóknak, légitársaságoknak, szállodáknak, hajótársaságoknak. A szolgáltatások többsége azonban a járvány miatt a tavaszi időszak óta ellehetetlenült. A jogszabály szerint, ha egy utazás ellehetetlenül, az irodáknak 14 napon belül vissza kellene fizetniük az utasoknak a befizetett összeget, ugyanakkor az irodák által befizetett pénzt a szolgáltatók, a légitársaságok, szállodák maguknál tartják, a pénz helyett legalább egy évig felhasználható vouchereket adnak ki.

Molnár Judit példaként említette, hogy a francia, a holland, az olasz, a görög, a litván és a spanyol kormány döntése szerint légitársaságaik 12 hónapig érvényes vouchereket adhatnak ki. Majd a 12 hónap letelte után még további három hónapjuk van arra, hogy ha az utas nem használta fel azt, akkor készpénzben vagy átutalással visszafizessék.

Nehéz a helyzet: az utasok az irodáknál panaszkodnak a pénzvisszafizetés elmaradása miatt, pedig az irodától olyan pénzt követelnek, amely nincs náluk. Az irodák jelen pillanatban az utasok pénzéért harcolnak, amit eredetileg épp az utasok megbízásából és érdekében utaltak tovább depozitként - mondta a MUISZ elnöke.

A szövetség ezért olyan jogszabály-módosító javaslatot terjesztett elő a kormányzatnak, hogy a kialakult patthelyzetre tekintettel a magyarországi utazási irodák is adhassanak ki 12 hónapig felhasználható vouchert az utasoknak. Molnár Judit reményét fejezte ki, hogy a jogszabály-módosítás mihamarabb megszületik, amivel elkerülhető a tömeges fizetésképtelenség az utazási irodáknál.

Címkék: lemondás, turizmus, utazás

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 08. 06:00, csütörtök | Belföld

Molnár Karolina: újabb funkcióval bővült az EgészségAblak applikáció

Az online időpontfoglalásnál az applikáció a legkorábban elérhetőtől megmutatja a szabad időpontokat - jelentette be Molnár Karolina, a Belügyminisztérium (BM) stratégiai ügyekért felelős helyettes államtitkára szerdán Budapesten.

2025. Május 07. 06:00, szerda | Belföld

OGY - Benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot a nemzetgazdasági miniszter

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot kedden Budapesten az Országgyűlésnek. A javaslatot Kövér László, az Országgyűlés elnöke vette át.

2025. Május 07. 06:00, szerda | Belföld

NGM: a hazai üzemanyagárak jelentősen kedvezőbbek a szomszédos országok átlagánál

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai alapján Magyarországon az üzemanyagárak áprilisban is érdemben kedvezőbbek maradtak a szomszédos országok átlagánál