Városlista
2025. április 22, kedd - Csilla

Hírek

2012. Május 29. 07:11, kedd | Belföld
Forrás: OrientPress

Szarvasmarha embriót adnánk el Kínának?

Több lábon kell állnia az agrárkivitelnek, amiben kiemelt szerepe lehet a keleti piacoknak - mondta Czerván György államtitkár. A kínaiakat például érdekli a szarvasmarha embrió export is.

A Vidékfejlesztési Minisztérium tisztségviselője emlékeztetett rá, hogy 2011-ben a mezőgazdaság teljesítménye a nemzetgazdaság külkereskedelmi aktívumában nagyon jelentős volt, megközelítette a 40 százalékot. Ezzel az uniós csatlakozás óta a legnagyobb export árbevételt érte el az ágazat, 6,9 milliárd eurót, amiből 2,7 milliárd volt az aktívum.

Czerván György azt is elmondta, a keleti piacok visszaszerzésért, illetve újabb szegmensek meghódításáért a kormányzat nagyon határozott agrárdiplomáciai offenzívába kezdett. Ennek része volt, amikor a közelmúltban Fazekas Sándor tárcavezető Moszkvában egy nagy élelmiszeripari kiállításon olyan tárgyalásokat folytatott nagy áruházláncokkal. A megállapodások következtében meg tudott indulni a kiváló minőségű magra alma exportja, illetve több millió euró értékben tud az ország friss gyümölcsöt és zöldséget exportálni a keleti államba.

A kivitelt a messzi országok esetében a nagy távolság miatt nem célszerű tömegtermékekre alapozni, sokkal inkább a tudástranszferben, kutatóintézetek együttműködésében, állattenyésztési technológiák exportjában, műszaki, gépesítési segítségben érdemes gondolkodni. Ezen a téren nagyon komoly lehetőségei vannak Magyarországnak - mondta az államtitkár.

A magyar-kínai mezőgazdasági munkacsoport héten tartott ülésén megállapították, hogy „nagyon szépen halad” a kutatóintézetek közti együttműködés, és az agrárkereskedelem is bővül, ha egyelőre nem is a kívánt mértékben. A lehetőségek azonban adottak, a kínaiakat érdekli a szarvasmarha embrió export, a mangalica vagy a magyar lótenyésztés – sorolta a potenciális kitörési pontokat a közrádióban Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 21. 08:50, hétfő | Belföld

Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás

Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás, a sok napsütés mellett többfelé várható zápor, zivatar, a hőmérséklet csúcsértéke pedig 20 és 25 Celsius-fok között alakul.

2025. Április 21. 08:48, hétfő | Belföld

Erdő Péter: égető szüksége van reményre a világnak

Húsvét a remény ünnepe, és erre a reményre égető szüksége van a világnak, a népeknek, köztünk a mi népünknek is - mondta Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek húsvét vasárnap az esztergomi bazilikában.

2025. Április 20. 09:13, vasárnap | Belföld

Nagy István: Felszámolták a rábapordányi telepet, de a vírus megállításához minden állattartó fegyelmezettsége kell

Felszámolták a ragadós száj- és körömfájásvírussal fertőzött rábapordányi állattartó telepet.

2025. Április 19. 08:31, szombat | Belföld

Nagy István: a saját állatai megóvása érdekében minden gazdálkodó továbbra is tartsa be a hatósági előírásokat

Nagy István nyomatékosan ismét arra kért minden gazdálkodót, hogy a saját állataik megóvása érdekében továbbra is tartsák be a hatósági előírásokat; csak az lépjen be az állattartó telepre, akinek jelenléte elengedhetetlen.